Skuteczność przywództwa determinowana jest szeregiem cech osobowych, takich jak odwaga, wytrwałość czy ambicja.
Rozważając kwestię potencjału przywódczego, stajemy nierzadko przed odwiecznym dylematem – czy jest on cechą wrodzoną, czy może liderem nie trzeba się urodzić, a można się nim stać? Zgodnie z teorią cech, skuteczność przywództwa determinowana jest szeregiem cech osobowych, takich jak odwaga, wytrwałość czy ambicja.
Jak w każdej dziedzinie, indywidualne predyspozycje stanowią ważny czynnik decydujący o wyborze ścieżki zawodowej. Jednak to rozwój kompetencji stanowi kluczową wartość w procesie rozwoju kompetencji lidera.
Przywództwo biznesowe można opisać jako zdolności zarządu firmy do wyznaczania oraz, co ważniejsze, osiągania ambitnych celów, a także do podejmowania szybkich decyzji, wyprzedzania konkurencji czy w końcu inspirowanie pracowników, tak by Ci byli zmotywowani do efektywnego działania.
Dobry przywódca musi posiadać szereg kompetencji. Najważniejsze z nich to samoświadomość – lider musi kontrolować swoje słowa, czyny, a nawet gesty oraz wiedzieć, jaki przekaz kieruje do osób, którym przewodzi.
Poza tym musi wzbudzać zaufanie swoich podwładnych, między innymi poprzez dotrzymywanie danego słowa i realizację swoich planów czy celów. Powinien też mieć nadzwyczajne zdolności interpersonalne oraz umieć reagować i podejmować niezbędne działania.
Musi również być w stanie zmotywować ludzi do działania, a przede wszystkim, co bywa najtrudniejsze, być nieustannie skupionym na członkach swojego zespołu – odpowiadać na ich pytania i prośby, pomagać w trudnych sytuacjach itp.
Cechami dobrego lidera są więc motywacja – własna oraz zdolność do zmobilizowania innych, ale też szeroko pojęte kreatywność i innowacyjność.
Nie ma jednego określonego modelu kompetencji przywódczych – najczęściej jest on tworzony przez specjalistów od zarządzania zasobami ludzkimi w celu określenia oraz oceny umiejętności lidera.
To zbiór cech, które definiują umiejętności, atrybuty, a także zachowania niezbędne dobremu przywódcy.
Kompetencje te to między innymi umiejętność strategicznego myślenia, inteligencja emocjonalna, zdolności adaptacyjne czy umiejętność rozwiązywania problemów oraz podejmowania decyzji.
Odpowiedź na to pytanie jest prosta – niezwykle ważne. To od umiejętności osób na stanowiskach Team Leaderów zależy jakość działania całej firmy. Dlatego tak ważne jest, aby mieli oni odpowiednie kompetencje, pozwalające im na prowadzenie członków swoich zespołów w taki sposób, by Ci nie tylko pracowali efektywnie, ale również czuli się doceniani i zmotywowani do działania.
Zasadnicze pytanie brzmi – czy liderem trzeba się urodzić? Oczywiście, naturalnie posiadane charyzma i umiejętności przywódcze są bardzo pomocne, jednak tak jak wszystkie umiejętności – tak również kompetencje przywódcze można rozwijać, a nawet nabywać. Pomogą w tym odpowiednie kursy.
Takie szkolenia są organizowane między innymi przez naszą firmę! W ofercie Artur Hunt przygotowaliśmy dla Ciebie starannie przemyślany grafik kursów, które pomogą Ci lub Twoim Team Leaderom pracować nad swoimi zdolnościami. Wśród naszych propozycji znajdziesz na przykład:
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty szkoleniowej!
Warsztat Mastermind powstał w oparciu o kilka koncepcji, m.in.; 21 niezaprzeczalnych praw przywództwa i 5 poziomów przywództwa wg. Johna Maxwella prekursora servant leadership, Management 3.0, Johna Adaira, czy też doświadczenia badawcze Jima Collinsa. Jego celem jest podnoszenie kompetencji przywódczych w świecie istotnych zmienności, gdzie zarządzanie pracownikami pochodzących z różnych kultur i „generacji”, staje się coraz większym wyzwaniem dla liderów. Samo stanowisko to za mało – przywództwo wynika bowiem z podejmowanych działań, a miarą jego skuteczności jest umiejętność wywierania pozytywnego wpływu na innych.
Formuła warsztatów:
Cały program składa się z 10 dwugodzinnych spotkań odbywających się w cyklu cotygodniowym. Spotkania odbywają się w kameralnej grupie menadżerów i liderów (do 10 osób) w formule Mastermind, który jest połączeniem warsztatu, prezentacji studium przypadku, burzy mózgów oraz mentoringu grupowego. Istotą tej metody jest wzajemne dzielenie się zdobytą wiedzą i doświadczeniami, wsparte pozyskanymi informacjami i materiałami opracowanymi m.in. wg, modelu J. C. Maxwella, Management 3.0 oraz innych koncepcji dotyczących przywództwa. Ważną cechą tego programu jest stosowanie pozyskanych technik i wiedzy we własnych zespołach, już w trakcie trwania programu wg, zasady:
Management 3.0 to praktyczne podejście do zarządzania organizacją, które wspiera zwinne (agile) transformacje. Jego głównym założeniem jest to, że zarządzanie organizacją jest odpowiedzialnością wszystkich pracowników, a tylko niewielka część z nich (liderzy) odpowiada za spojrzenie globalne i stymulowanie do wzrostu oraz inspirowanie.
Management 3.0 to połączenie stylu myślenia (mindset), zestawu sprawdzonych praktyk, gier oraz ćwiczeń, umożliwiających rozwój nowoczesnego przywództwa w organizacji. Dotyka m.in. takich aspektów jak: motywacja i zaangażowanie, delegowanie i upełnomocnianie, wartości i kultura, uczenie się i budowanie kompetencji, skalowanie struktury organizacji, sukces i porażka.
W ramach programu Management 3.0 proponujemy 8 warsztatów w formule mastermind – w cyklach cotygodniowych po 2 godziny (możliwa jest również formuła 2-dniowa). Poniżej lista modułów do realizacji:
W procesie oceny potencjału przywództwa wykorzystujemy te same techniki i narzędzia, co przy pozostałych procesach oceny (patrz: assessment/development centre link), natomiast skupiamy się na tych kompetencjach, które są charakterystyczne dla profilu menadżerskiego w Państwa organizacji (np. umiejętność zarządzania zespołem, inspirowanie zespołu do działania, zdolność priorytetyzacji i delegowania zadań).
Podczas procesu oceny stosujemy również programy autorskie Arthur Hunt, np. Leadership Potential Assesment (LPA). Jest to kompleksowy wywiad, który pozwala na podkreślenie silnych stron przywództwa i obszarów rozwoju, w zakresie wizji strategicznej i umiejętności podejmowania decyzji. Wskazuje również na korelację między stawianymi przed menadżerem wyzwaniami, a możliwościami ich rozwiązania. Celem wywiadu jest również określenie, w jaki sposób menadżer radzi sobie ze złożonym procesem podejmowania decyzji w niepewnym środowisku. Na podstawie udzielonych odpowiedzi, wnioskujemy o zdolności menadżera do reagowania na wyzwania związane z podejmowaniem decyzji na różnych poziomach złożoności. Wywiad jest prowadzony przy wykorzystaniu specjalnych kart, które pozwalają ukierunkować rozmowę i zdiagnozować podejście menadżera do obecnych i przyszłych projektów.
Coaching menedżerski to proces, którego celem jest zwiększenie wykorzystania potencjału osoby biorącej w nim udział, w ramach wcześniej zdefiniowanych kompetencji, czy też obszarów do rozwoju. Istotnym aspektem całego procesu jest ustalenie celu programu (wg. metody SMART), który stanowi podstawę do wypracowania zmiany postaw, przekonań, zachowań, jak również zdobycia nowych umiejętności, czy też rozwinięcia już istniejących. Dla menadżera biorącego udział w sesjach coachingowych, istotnych jest kilka aspektów:
Niejednokrotnie słyszeliśmy od naszych coachee, iż podczas tego procesu rozwojowego mieli szansę, aby na chwilę zatrzymać się i odpowiedzieć sobie na istotne pytania – takie, których sami sobie nigdy nie zadali, ulegając pędowi świata VUCA.
Proponujemy różne formy wspierania coachee w procesie rozwojowym. Są to zarówno sesje jeden na jeden (60-90 min każda), jak i shadowing (obserwacja w środowisku pracy), czy też symulacje, gry, karty i prace na zadaniach. Metody są dobierane indywidualnie, zależnie od sytuacji, przyjętego celu rozwojowego, jak i rodzaju nabywanych umiejętności. W trakcie sesji, dużo uwagi poświęcamy samoświadomości i samorozwojowi, czego efektem jest opracowanie planu rozwoju osobistego.
Przykładowy harmonogram procesu:
czyli rozwój umiejętności efektywnego funkcjonowania w czasach, gdy ilość zmian przewyższa możliwości adaptacji i skutecznego zarządzania. Sytuacja taka może wywoływać niepewność i opór wśród pracowników oraz wpływa na pogorszenie klimatu w organizacji. Rolą Konsultantów jest wzmocnienie gotowości i sprawności funkcjonowania leaderów i warunkach biznesowych stawiających coraz to inne wyzwania.
czyli usługa dla menedżerów wchodzących po latach pracy w jednej firmie na ścieżkę poszukiwania nowego stanowiska. Program obejmuje wszechstronne konsultacje. Dokładna tematyka i czas trwania dopasowane są indywidualnie do Klienta. Odnalezienie się w nowej sytuacji bywa trudne. Konsultanci z powodzeniem. W toku programu Klienci z powodzeniem rozwijają świadomość swoich kompetencji oraz obszarów do rozwoju, planują dalszy rozwój zawodowy, zdobywają umiejętność poruszania się po rynku pracy z wykorzystaniem współczesnych narzędzi rekrutacyjnych, zyskują pewność w autoprezentacji.
czyli rozwijane talentów oraz umiejętności przywódczych leaderów i managerów w dedykowanych programach. Umożliwiamy kompetencji przywódczych menagerów różnego szczebla. Sprawna i efektywna praca zespołu zależy w dużej mierze od jego przywódca. Umiejętność kierowania ludźmi oraz motywowania ich do działania wymaga określonych predyspozycji. Umiejętności te rozwijamy z udziałem wyspecjalizowanych trenerów biznesowych, mentorów i coachów. Dzięki dopasowanemu programowi rozwojowemu leaderzy mogą wywierać trwały wpływ na swoich podopiecznych również po zakończeniu współpracy.
czyli dopasowanie kandydatów na stanowiska managerskie, kadry zarządzające oraz wysokiej klasy ekspertów przez bezpośrednie dotarcie. Forma stosowana, gdy od kandydatów oczekuje się szczególnych / rzadkich doświadczeń oraz wysokich kwalifikacji. Obiektem aktywności Konsultantów AH są osoby nie poszukujące aktywnie pracy, już zatrudnione na podobnych stanowiskach. Efektem tej formy dotarcia do identyfikowanych osób jest precyzyjne dopasowanie Kandydatów do wymogów / oczekiwań / potrzeb stanowiska pracy.
Doświadczenie:
Posiada wieloletnie doświadczenie w obszarze HR z praktyką w międzynarodowych i polskich firmach. W swojej pracy wspierała procesy wewnętrznej komunikacji oraz realizację polityki personalnej zgodnie ze strategią i charakterem firmy. Monika posiada wysokie umiejętności interpersonalne i komunikacyjne, potrafi dbać o utrzymanie wysokich standardów etycznych i organizacyjnych.
Wykształcenie:
Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczną – Wydział Prawa i Administracji – Licencjat
Wyższa Szkoła Zarządzania Personelem – Studia Podyplomowe
Języki obce: angielski
Doświadczenie:
Doświadczona menedżerka z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w strukturach dwóch międzynarodowych liderów oraz polskiej spółki giełdowej w branży logistycznej. Przez całe życie zawodowe związana głównie z obszarami sprzedaży i obsługi klienta. Karierę zawodową rozpoczęła od stanowiska handlowca, poprzez Key Account And Tender Managera do Dyrektora Sprzedaży i Marketingu poznając wszystkie aspekty skutecznej pracy z klientem.
Autorka audycji Odcienie biznesu, do udziału w której zaprasza liderki i liderów, przedstawicieli firm z różnych branż. Rozmawia m.in. o budowaniu kariery, różnorodności, inkluzji w organizacjach oraz wyzwaniach współczesnego świata.
Wykształcenie, certyfikacje, kursy:
Specjalizacja:
Języki obce:
angielski
Doświadczenie:
Zofia jest osobą kreatywną, z dużą motywacją do pracy i otwartą na współpracę z ludźmi. Autorka scenariuszy zajęć edukacyjnych i doświadczony koordynator projektów kulturalnych.
Od trzech lat rozwija swoje umiejętności w obszarze doradztwa zawodowego, rekrutacji i promocji talentów. Potrafi planować strategię rekrutacyjną dla danego projektu przy uwzględnieniu profilu firmy i oczekiwań klienta. Umiejętnie poszukuje nowych źródeł dotarcia do kandydatów.
Wykształcenie:
Uniwersytet Warszawski – Pedagogika – Magister
Collegium Civitas – Historii sztuki i dyplomacji kulturalnej – Studia Podyplomowe
Języki obce: angielski, francuski
Doświadczenie:
Ewelina posiada 2-letnie doświadczenie w zakresie wsparcia i realizacji projektów rekrutacyjnych na stanowiska wyższego i średniego szczebla oraz wysokiej klasy ekspertów. Doświadczona we wsparciu partnerów biznesowych, w pozyskiwaniu kandydatów dla branży Retail, FMCG, Consumer Goods i Manufacturing. Identyfikuje „pasywnych” kandydatów korzystając z kreatywnych i innowacyjnych technik rekrutacyjnych. Ewelina dba o zrozumienie potrzeb zarówno klientów jak i kandydatów, budując długoterminowe relacje, w celu zapewnienia obu stronom najlepszego poziomu usług rekrutacyjnych.
Wykształcenie:
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Komunikacja społeczno- marketingowa – Magister
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski – Dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
Języki obce: angielski
Doświadczenie:
Agnieszka to Senior Research Consultant z kilkuletnim doświadczeniem zdobytym w globalnych firmach doradczych. Do warszawskiego biura Arthur Hunt dołączyła w 2019 roku. Odpowiada za realizację procesów rekrutacyjnych na najwyższe i średnie stanowiska kierownicze w środowisku międzynarodowym, a także za prowadzenie procesów mapowania talentów i analizy rynku.
Koncentruje się głównie na sektorach FMCG, Handel Detaliczny, Produkcja, IT i Nowe Technologie oraz Usługi Profesjonalne, a także na spółkach Skarbu Państwa.
Agnieszka posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu projektami Executive Search i Assessment Center, komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej oraz administrowaniu procesami biznesowymi.
Biegle posługuje się językiem angielskim i komunikatywnie językiem ukraińskim, oprócz ojczystego języka polskiego
Wykształcenie:
Uniwersytet Warszawski – Filologia – Magister
Akademia Leona Koźmińskiego – Zarządzanie w Sektorach Mody – Studia Podyplomowe
Agnieszka jest certyfikowanym Asesorem PAPI 3.
Języki obce: angielski
Doświadczenie:
Katarzyna jest doświadczonym Konsultantem Executive Search. Ma ponad 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu sprzedażą i procesami obsługi klienta, a także w rozwijaniu biznesu na rynkach międzynarodowych. Od 2013 roku rekrutuje i doradza firmom w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi i identyfikacji kompetencji na stanowiska wymagające wyjątkowej wiedzy managerskiej i specjalistycznej. Specjalizuje się w rekrutacji na stanowiska managerów – ekspertów w sektorach przemysłu, inżynierii, a także na pozycjach finansowych i zakupowych. Jest również ekspertem w rozpoznawaniu i uświadamianiu różnic kulturowych w międzynarodowych środowiskach biznesowych. Ma doświadczenie w prowadzeniu projektów badawczych i weryfikacji kompetencji menedżerskich, handlowych i technicznych na różnych stanowiskach.
Wykształcenie:
Uniwersytet Warszawski – Instytut Socjologii – Magister
Uniwersytet Humanistyczno-Społeczny w Warszawie SWPS – Zarządzanie Zasobami Ludzkimi – Studia Podyplomowe
Języki obce: francuski, angielski
Doświadczenie:
Dorota jest praktykiem rozwoju biznesu, wieloletnim managerem w międzynarodowych organizacjach z doświadczeniem w zarządzaniu P&L zarówno w strukturach krajowych jak i regionalnych. Jest ekspertem w takich obszarach jak: tworzenie strategii firm i produktów, zarządzanie marketingiem i sprzedażą czy wspieranie rozwoju biznesu w tym w organizacjach partnerskich.
Dorota jest także coachem, mentorem i trenerem biznesu (rozwój przywództwa, budowanie skutecznych zespołów, doradztwo HR). Z zaangażowaniem wspiera rozwój osobisty i zawodowy managerów. Ma rówież duże doświadczenie w doborze kadry managerskiej C-Level. Poprowadzi z sukcesem projekty z zakresu oceny i rozwoju kompetencji managerskich, identyfikacji i rozwoju Talentów w organizacjach. Przez wiele lat była związana z branżą IT. W roku 2017 rozpoczęła współpracę z Arthur Hunt Consulting Polska jako Dyrektor Zarządzający.
Wykształcenie:
Szkoła Głowna Handlowa (SGH) – Marketing i Zarządzanie – Magister
Uniwersytet Humanistyczno-Społeczny w Warszawie SWPS – Coaching – Studia Podyplomowe
Akademia Leona Koźmińskiego – Psychologia biznesu dla managerów – Studia Podyplomowe
Certyfikowany coach i mentor w John Maxwell Team (Międzynarodowa Szkoła Przywództwa)
Certyfikowany Trener RTZ – Racjonalnej Terapii Zachowań
Certyfikowany assessor: testu psychometrycznego CUBIS, kwestionariusza Game Changer Index
Certyfikowany Trener Management 3.0 (Agile Management)
Języki obce: angielski
Doświadczenie
Anna ma ponad 25 lat doświadczenia w zarządzaniu zespołami oraz rozwoju biznesu w sektorze przemysłowym.
Pracowała w międzynarodowych firmach z obszaru elektrotechniki i automatyki przemysłowej: Rockwell Automation, Sonepar, ABB, Schneider Electric: gdzie zarządzała zespołami inżynierów sprzedaży, rozwijała współpracę z klientami lokalnymi i międzynarodowymi, oraz uczestniczyła w budowie strategii rozwoju organizacji.
Od kliku lat Anna prowadzi projekty Executive Search i rekrutacji na stanowiska specjalistyczne oraz współuczestniczy w projektach związanych z identyfikacją i rozwojem Talentów w sektorach przemysłu i rozwoju technologii. Dzięki praktycznej znajomości specyfiki środowiska przemysłowego, kultury dużych, międzynarodowych organizacji oraz doświadczeniu w zarządzaniu, Anna jest ekspertem w budowie kompetentnych zespołów w tym obszarze.
Anna dołączyła zespołu Arthur Hunt Consulting Polska jako Senior Executive Search Consultant w czerwcu 2022
Wykształcenie:
Uniwersytet Leona Koźmińskiego – Psychologia Biznesu dla Menadżerów- studia podyplomowe
Lincoln international Business School in Paris Management General a l’Option International – MBA
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie: Magister Inżynier Elektrotechnika
Języki obce: Francuski, Anielski
Doświadczenie:
Katarzyna pracuje w branży Executive Search od 2004 r., wcześniej zarządzała sprzedażą w międzynarodowych firmach z branży FMCG. Ma szerokie doświadczenie w doborze kadry wyższego szczebla – głównie funkcji zarządczych, handlowych, operacyjnych oraz działów wsparcia i finansowych. Specjalizuje się w realizacji projektów dla sektorów: FMCG, handel detaliczny, produkcja, farmacja i przemysł. Przeprowadziła również wiele projektów regionalnych, wspierając międzynarodową ekspansję polskich firm poprzez dobór kadry kierowniczej na rynkach lokalnych. Zrealizowała także wiele projektów doradczych dla rad nadzorczych oraz projektów związanych z sukcesją firm rodzinnych.
Katarzyna prowadzi projekty oceny wyższej i najwyższej kadry menedżerskiej, ma bogate doświadczenie w pracy z właścicielami spółek prywatnych, Skarbu Państwa, jak i radami nadzorczymi oraz zarządami spółek notowanych na GPW.
Wykształcenie:
Uniwersytet Humanistyczno-Społeczny w Warszawie SWPS – Psychologia Społeczna – Magister
Wyższa Szkoła Administracji Publicznej – Obsługa Administracji Publicznej – Licencjat
Certyfikaty biznesowych narzędzi psychometrycznych: SHL, Psytech, Talent Q
Języki obce: angielski
Doświadczenie:
Ekspertyza zawodowa Łukasza koncentruje się na prowadzeniu projektów Executive Search stanowiska menedżerskie i zarządcze różnego szczebla, a także projektów Leadership Assessment z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i metodyk. Ponadto Łukasz od wielu lat doradza menedżerom w rozwijaniu ich ścieżek kariery.
Łukasz ma ponad 16 letnie doświadczenie w Executive Search rozwijane początkowo w wiodącej firmie w branży – Amrop, rozpoznawalnej marce globalnej. Od 2019 do 2021 był Partnerem w firmie doradczej ACCU ADVISORS (Executive Search). Obecnie Łukasz jest Partnerem w Arthur Hunt Polska.
Łukasz ma doświadczenie w skutecznym doradzaniu Klientom przy podejmowaniu strategicznych decyzji dotyczących kształtowania zespołów menedżerskich i realizacji projektów z zakresu: Executive Search, Talent Acquisition, Leadership Assessment.
Łukasz zdobył bogate doświadczenie w rekrutacji na stanowiska operacyjne, produkcyjne, finansowe, handlowe, ogólnozarządcze, zakupowe, marketingowe, HR, techniczne, IT i inne. Pracuje dla różnych sektorów: FMCG, Przemysł ciężki i lekki, Technologia, Budownictwo, Materiały budowlane, Logistyka, Handel detaliczny, Usługi, Opakowania, Farmacja, Finanse i inne.
W trakcie swojej kariery zawodowej miał okazję doradzać doświadczonym menedżerom w ich ścieżkach kariery i wspierać ich decyzje w tym zakresie, otrzymując pozytywną informację zwrotną i uznanie.
Prywatnie Łukasz pasjonuje się sportem: narciarstwo i badminton oraz kulturą: kinematografia, literatura, sztuka i design.
Wykształcenie:
Akademia Leona Koźmińskiego – Zarządzanie i Marketing – Magister
Szkoła Główna Handlowa – Zarządzanie Projektami – Studia Podyplomowe
Uniwersytet Humanistyczno-Społeczny w Warszawie (SWPS) – Coaching i Mentoring – Studia Podyplomowe
Łukasz jest Certyfikowanym Asesorem profesjonalnie posługującym się różnymi narzędziami oceny kompetencji
Języki obce: angielski